КОМАСАЦИЯТА  - В ПОЛЗА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И/ИЛИ НА ИНВЕСТИТОРИТЕ?

 

С новите изменения и допълнения в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, обнародвани в ДВ бр.10/2009 г. се премахна задължението за собствениците при продажба да предлагат нивата си първо на арендатора, и едва при отказ от негова страна да я прехвърлят на трето лице.

Освен отмяната на тази рестриктивна мярка, въведена през 2007 г. (ДВ бр. 13/2007 г.), с новите изменения на закона се дава възможност за улесняване комасацията на имотите.

Но дали окрупняването на земеделски земи ще доведе до по-добри доходи за техните собственици е твърде спорен въпрос.

Действително, по този начин се подобряват условията за обработване на земята, което пък води до подобряването на качествата й и съответно на стойността й, както евентуално и до по-благоприятен за собственика договор за аренда.

Според Светослав Бачев, ръководител на направлението Winslow Agro Fund, част от инвестиционната компания Winslow Group, цитиран от insurance.bg, това е така. Той подробно разказва, как собствениците на земеделски земи, които членуват в асоциацията, започнали да изготвят база данни, която ще установи в кои землища компанията Winslow Group заедно притежава над 10 % от размера на землищата. Това, според новите изисквания на ЗСПЗЗ ще им позволи да започнат комасационни проекти. Окрупняването е дълъг процес – 1-2 години и повече. То прекроява картата на съответното землище. Всеки собственик на множество малки имоти може да ги обособи в един голям, който става негово притежание, и така докато се разпредели земята между собствениците, които участват в плана за уедряване. По-големите масиви правят земята по-скъпа, позволяват по-ефективна обработка и съответно намаляване на разходите за производство.

Определящите фактори за цената на един декар са характеристиките на земята - големина на масивите, категория на земята, инфраструктурата и други. Но стойността й спада с намаляването на размера.

По данни на статистиката, в момента средната цена за отдаване под наем на декар земеделска земя варира от 15 до 30 лева, а при покупка цената е 250-300 лева на декар за малките парцели. Окрупнените земи са по-скъпи.

Друга положителна последица от окрупняването би могла да бъде привличането на чуждестранни и български инвеститори.

В процеса на комасация ще участват и общинските поземлени фондове, както и Държавният поземлен фонд, които са най-големите собственици на обработваеми площи в страната.

Всичко това е може би една добра идея, но как точно ще се приложи тя от онези собственици на земеделски земи, които не са обединени в някакво сдружение, като цитираната по-горе Българската асоциацията на собствениците на земеделски земи в България и как те ще се противопоставят на арендатори и други крупни собственици, за да не бъдат изтласкани в края на землищата и там, където обработваемите земи са с по-лоши качества все още не е ясно.

 

НАДЕЖДА АЛЕКСАНДРОВА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"